سبدهای حصيری از قديم الايام در منازل و همچنين در کارگاه ها و مشاغل مختلف مورد استفاده قرار میگرفته است. امروزه هزينه طراحی و توليد اين محصولات حصيری بسيار مناسب و ارزان بود و همچنين با آموزش ساده، افراد می توانند اکسسوری های بافتنی مورد نياز خود را ببافند. به مرور زمان مواد و مصالح مختلفی پديدار شد که به تدريج جاي حصير را گرفت و چون نگهداری از سبد حصیری بسيار راحت تر بود و طول عمر بيشتری داشت، مورد استقبال عامه مردم در تکمیل سرویس جهیزیه قرار گرفت. تا انتهای این مقاله همراه هایپرجهاز باشید تا در ارتباط با روش های نگهداری از سبد بافت حصیری مطالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

امروزه سبدهای حصيری به ويژه سبد بافت نان و سبزی جايگاه ويژه ای در بين افراد مختلف به ويژه دختران و مادران برای تکمیل لیست جهیزیه عروس یا داماد پيدا کرده است. فرآوری الياف اين سبدها و همچنين تکنولوژی توليد و نقوش زيبای آن ها باعث شد تا علاقمندان به بافت های طبيعی مشتاقانه از این قبیل محصولات در منازل خود نهایت استفاده را کنند. اما بايد در نظر داشت که اين محصولات حصيری به دليل بافت طبيعی خود نياز به نگهداری و استفاده مناسب دارند تا عمر خود را افزايش داده و زيبايی خود را از دست ندهند. بنابراين آشنايی با نحوه نگهداری از سبدهای حصيری که يکی از پرکاربردترين سبدهای نگهداری محصولات در دکوراسيون داخلی منزل هستند می تواند ما را در اين امر ياری کند.

نکات مهم در نگهداری از سبد حصیری

نکات مهم در نگهداری از سبد حصیری

 

در اينجا نکاتی برای نگهداری از سبد حصيری آورده ايم که در ادامه به تک تک هریک از آن ها می پردازیم.

  1. سبدهای حصيری خود را دور از نور خورشيد و منابع گرما نگه داريد! اگر شما از آن دسته افرادی هستيد که علاقه مند به استفاده از سبدهاي حصيری در دکوراسيون منزل خود هستيد، حتما به اين نکته توجه داشته باشيد که تمامي سبدهای حصيری بايد دور از منابع حرارتی مانند شومينه، اجاق گاز، رادياتور و نور مستقيم خورشيد نگهداری شوند. در واقع هنگام نگهداری از سبدهای حصيری، بايد به خاطر داشته باشيد که قرار گرفتن در معرض گرماي شديد و اشعه ماوراء بنفش خورشيد می تواند علاوه بر خشک شدن زودهنگام باعث محو شدن، سفيد شدن و شکننده شدن الياف سبد شود.
  2. سبدهای حصيری را عاری از دوده و چربی نگه داريد! محل نگهداری سبد حصيری بايد به گونه ای انتخاب شود که در معرض مواد روغنی و دوده و چربی قرار نگيرد. اجاق گاز و یا دیگر لوازم آشپزخانه که در مجاورت پخت و پز قرار دارد، يکی از موارد جاهایی است که به مرور زمان چربی حاصل از پخت و پز برروی سبدهای حصيری جمع می شود و کيفيت الياف آن ها را تحت تاثير قرار می دهد. همچنین نزديک شومينه نيز يکی از جاهايی است که با گذاشتن يک سبد حصيری در آنجا، امکان کثيف شدن و دوده وجود دارد.
  3. از هر سبد براي استفاده مخصوص به خود به کار گیرید! هر يک از سبدهای حصيری را برای يک کار خاص تعبيه شده اند. به عنوان مثال، مي توانيد از سبد حصير برای نگهداری مواد غذايی و همچنين براي نگهداری گلدان، عطر، روغن يا صابون استفاده نمائید. اما بايد در نظر داشته باشيد که از اين سبدها به جای هم استفاده نکنيد. توجه کنید که داخل سبدها که غذا در آن نگهداری مي شود بايد با يک لايه دستمال پارچه ای يا دستمال کاغذي محافظت شود تا هر نوع چربی موجود در غذا جذب الياف آن نشود.
  4. هنگام بلند کردن سبدهای حصيری مراقب باشيد! وقتی مي‌خواهيد سبد را با دست بلند کنيد، مطمئن شويد که دست‌هايتان تميز و عاری از هرگونه کرم و لوسيون مرطوب‌کننده است. روغن موجود در اين مواد می تواند باعث ايجاد لک در سطح سبد شود و اين لکه در نهايت تبديل به کپک مي شود و کپک نيز مانند رطوبت می تواند به پارچه سبد آسيب برساند. بنابراين برای بلند کردن سبد حصيری اگر دستتان با کرم مرطوب کننده پوشانده شده است، حتما از دستکش لاتکس يا نخی کمک بگیرید. برای بلند کردن سبدهای حصيری بزرگ حتما آن ها را از پايين بلند کنيد و لبه های سبد را نگيريد، به خصوص اگر داخل سبد پر است، زيرا به بافت او آسيب مي رساند.
  5. سبدهای خود را تميز نگه دارید! برای پاک کردن گرد و غبار از سبد حصيری، بهترين راه استفاده از گردگير يا برس رنگ موی تميز و خشک است. برای تميز کردن بهتر و عميق‌تر سبد حصيری، ميی توانيد يک پارچه پنبه‌ای ۱۰۰% سفيد را با مقدار بسيار کمی آب سرد خيس کرده و به آرامی روی سبد بلغزانيد و تميز کنيد. سپس سبد را کنار بگذاريد و بگذاريد کاملا خشک شود. توجه داشته باشيد که خيساندن و فرو بردن سبد بافته شده در آب می تواند باعث متورم شدن الياف و از بين رفتن رنگ آن شود. بنابراين از انجام اين کار برای تميز کردن سبد حصيری خودداري کنيد.
  6. سبد حصيری را به خانه منتقل کنيد! اگر در دکوراسيون خود از سبد استفاده می کنيد، هر از چند گاهی موقعيت آن ها را تغيير دهيد. اين تغيير باعث می شود که سبد به مدت طولانی در معرض رطوبت، نور و گرمای يکسان قرار نگيرد و دارای انواع نور طبيعی، مصنوعی و عوامل محيطی باشد.
  7. سطح رطوبت و دمای محيط را تا حد امکان ثابت نگه داريد! سطح رطوبت و دما در خانه ها هميشه يکسان نيست. اين امر به ويژه در مناطقي با آب و هوای مرطوب دشوار است. استفاده از دستگاه های تهويه مطبوع و رطوبت گير در مناطقی با هوای گرم و مرطوب می تواند از رشد کپک و حشرات جلوگيری کند.
  8. سبد حصيری را درست آويزان کنيد! اگر قصد داريد برای تزئين خانه خود سبد را به ديوار آويزان کنيد، حتما به وزن و طرح سبد توجه زیادی کنيد و از چوب لباسي های ديواری مناسب برای این منظور کمک بگیرید. مراقب باشيد که سبدها روی ديوار نصب شوند تا به بافت آن ها آسيبی وارد نشود.
  9. يک مکان مناسب برای قرار دادن سبدها انتخاب کنيد! هميشه قبل از انتخاب مکانی براي قرار دادن سبد، شرايط خانه خود را در نظر بگيريد. اگر کودک کوچکی در خانه داريد يا حيوان خانگی داريد، حتما سبد حصیری را در ارتفاع بالا قرار دهيد. زيرا ضربه ناگهانی به سبدها می تواند باعث شکستگی الياف آن ها شود. علاوه بر اين، سبدها با طرح نوک تيز مي تواند برای کودکان شما نیز خطرناک باشند و به آن ها آسيب برساند. قرار دادن سبدها در گلدان های شيشه يا اکريليک اگرچه زشت به نظر مي رسند اما می تواند يک اقدام حفاظتی مناسب برای کودکان شما نيز باشد.

تبلیغ محصولات قیطانی و بافتسخن پایانی

استفاده از الياف طبيعی همچون حصیر در خانه باعث ايجاد فضايی مثبت و پرانرژی در محيط شده و در کنار اين پارچه های حصيری استفاده از گياهان طبيعي نی زمی تواند این طبیعت را دوچندان کند. اگر به دنبال تغيير محسوس در محيط زندگی خود هستيد، می توانيد به راحتي این تغيير را انجام داده و از مجموعه سبدهای بافت زيبا در بازار عمده فروشی لوازم آشپزخانه هايپر جهاز ديدن کنيد.